TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Arı Poleni Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Arı Poleni Hakkında Merak Ettikleriniz

Arı Poleni Nedir, Faydaları, Nasıl Kullanılır, Tüketilir, Saklanır, İçindekiler?

Arı Poleni Nedir, Faydaları, Nasıl Kullanılır, Tüketilir, Saklanır, İçindekiler?

Polen Nedir? Polenin içindekiler? Polenin faydaları nelerdir? Polen günde ne kadar tüketilmelidir? Polen nasıl tüketilir? Arı poleni ilgili merak edilen

tüm soruların yanıtını bu yazımızda okuyabilirsiniz.

 

 

                                             

1. Polenin Faydaları

Doğal ürünler doktor kontrolünde kullanıldığında sağlığınıza çok fayda sağlayabilir. Arı poleni de bu ürünlerden biridir. Bu yazımızda arı poleni faydaları, polen nedir, nasıl kullanılır ne yapar vb. soruların cevaplarını vereceğiz. 

2. Polen Nedir?

Polen çiçeklerin üreme amacıyla bünyelerinde bulunan tozlardır. Bal arıları çiçeklerden hem nektar hem de çiçeklerin üreme aracı olan erkek üreme taneciklerini (polen) toplar. Arılar çiçekten çiçeğe nektar toplarken bitkilerin çoğalmasına da yardımcı olur. Arıların polen toplamasının temel sebebi polenin protein, vitamin ve mineral kaynağı olarak kovanlarda kullanılmasıdır. Toplanan çiçek polenleri ile hem genç arılar hem de yavru arılar beslenir.

3. Polen Ne Yapar, Neye Yarar, Neye İyi Gelir?

Nektar ve polen toplama işinin ardından arılar kovanlarına dönerler ve beraberinde getirdikleri polenler arı kolonisinin beslenmesi için kullanılır.  Arı poleni, genç ve yavru arıların beslenmesinde kullanılır. Arıların kovan için topladığı her polen, arıların yaşamı için hayati öneme sahiptir.  Polen olmazsa arılar yaşayamaz ve ölürler. Bal arıların karbonhidrat ve enerji ihtiyacını karşılar, polen vitamin, mineral ve protein kayanğıdır.

Arı poleni, arı salgıları, çeşitli enzimler, balmumu ve bal içerir ve çok besleyicidir. Arı poleninin yapısı, bitki türünden etkilenir. Arı polenini özel kılan etmenlerden biri de arının onu toplarken ayaklarına yapıştırmak için kullandığı özel bir salgıdır. Arı poleninin kurutulması bunun yok olmasına sebep olur.

4. Yaş Polen mi Daha İyi Kuru Polen mi? Farkı?

Yaş polen ile kuru polenin besin değeri fark vardır. Hele ki yanlış koşullar altında kurutularak nem dengesi tamamen yok edilmiş polenler çok değer kaybeder. Taze polen arı poleninin kovandan çıktığı orijinal halidir. Hem çiçek tozlarının nemini, hem de arının özel bilgi salgısını içerinin daha lezzetli ve ağızda çabuk dağılır hazmı kolaydır, aynı zamanda içerik değerlerini maksimum derecede korur.

Saklamak ve sevkiyat için soğuk zincir gerektirir. Bu sebeple piyasada satışı çok tercih edilmez. Bunun yanında kuru poleni sevkiyat ve satış koşullarının kolaylığı sebebi ile daha fazla satışı yapılan bir üründür. Çünkü taze arı poleni satmak için soğuk zincir koşullarını sağlamak gerekir. Taze arı poleni satın almak, taze arı poleni fiyatı ve siparişi için ilgili sayfamızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Yaş Taze Saf Arı Poleni 500 gr

550₺
500₺
9 % indirimli

5. En İyi Polen Hangisi?

En iyi polen doğal yer çiçeklerinden toplanan ve tarımsal bitkilerin polenini içermeyen kovandan çıktığı orijinal hali korunan karışık tip polenlerdir. Bu polenlerin vitamin mineral içerikleri yüksek olmakla birlikte aynı zamanda değerli bir protein kaynağıdır. Soğuk zincir ortamda korunarak hem polenin doğal nem dengesini hem de arının poleni toplarken salgıladığı özel salgıyı içinde bulundurur. Taze arı poleni olarak bilinen bu polen türü üretimden satışa kadar her aşamada soğuk zincir ile korunur. Bu yüzden içerik değerlerini maksimum derecede korur.

6. Arı Polenin Tadı Nasıldır?

Bir çiçek kokusu ve tatlı bir lezzete sahiptir. Fakat çiçek türlerine göre arı polenleri farklı renklere ve tatlara sahiptir. Kokulu çiçeklerin polenleri daha aromatiktir. Bazı polen türleri acı veya ekşi bir tada sahiptir. Bu polen türleri de tüketilebilir fakat acı bir tada sahip olduğu için tüketiciler tarafından arı poleni satın alırken tercih edilmez.

7. Polen Ne Yapar, Yararı, Faydaları?

Geçmişten günümüze arı poleni sağlık açısından faydalı olduğu düşünülen birçok araştırma yapılmıştır. Özellikle hayvanlar üzerinde yapılan bu araştırmalar, elde edilen bulguları ön araştırma sonuçları olarak değerlendirebilir. Bu önceki araştırmalardan elde edilen bilgilere göre, arı poleninin çeşitli faydaları ile ön plana çıkar. Arı polenin saçınızdan tırnağınıza kadar bir çok faydaları vardır. İnsan vucudu için gerekli bir vitamin mineral protein desteği olarak içindekiler ele alındığında faydaları sayfamakla bitmez. 

7.1. Menopoza Karşı Etkili Olabilir

 Kadınların çoğu menopoz döneminde çeşitli semptomlar gösterebilir. Bunların arasında uyku sorunları, sıcak basması (özellikle gece terleme) ve kişinin ruh hali değişikliği yer alır. Yapılan araştırmalara göre arı poleni tüketen kadınların yüzde 71'inde menopoz sorunları iyileşti. Yine kadınlarla yapılan diğer araştırmalarda, arı poleni yiyen kadınların yüzde 65'inde ateş basması sorunu düzeldi. Polen tüketen kadınlar daha az uyku sorunu yaşadı. Polen çalışmaya başladı Katılan kadınların ruh hallerini de iyileştirdiği gözlemlendi ve sinirlilik seviyelerinde düşüş gözlemlendi. Arı poleni tüketen kadınlarda menopozla ilgili başka faydalar da bulundu. Çalışmaya katılan kadınlarda eklem ağrıları azaldı ve kötü kolesterol seviyeleri düştü, ancak iyi kolesterol seviyeleri arttı. Bu çalışmalardan yola çıkarak arı poleninin menopoz için faydaları doğrulanmıştır.

7.2. Bağışıklık Sistemini Düzenleyebilir

Arı polenindeki flavonoidler, steroidler ve yağlar bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirebilir. Arı poleni tüketimi bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve düzene sokabilir. Bununla birlikte, arı poleninin bakterileri öldürme özelliği, hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir. Polenin bir diğer olası faydası, alerji ataklarının etkisini azaltmasıdır ve bunların ortaya çıkma olasılığı da düşüktür. Arı poleni faydalarının temel etkisi bağışıklık sistemi vasıta ile ortaya çıkar. Çünkü vücudumuzda hem koruyucu hem de tamir edici bir etkiye sahip olan bağışıklık sisteminin güçlü kalması, desteklenmesi tedavi ve koruyucu özelliklerini destekler.

7.3. Yaraların İyileşmesini Sağlayabilir

Kesik, sıyrık gibi yanıklar ve yaralar arı poleniyle iyileşebilir. Yapılan araştırmalar, arı poleni içeren kremlerin yaraların iyileşmesine yardımcı olduğunu ve yaralarda bulunan mikropları öldürerek enfeksiyon riskini azalttığını göstermektedir.

Araştırmalar, arı poleninin yaraları iyileştirmek için daha hızlı ve daha az yan etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Yaralarda arı poleni kullanmak, yaraları daha kötüye götürme olasılığı olan enfeksiyon riskini azaltır. Arı poleni, şişlik ve iltihaba karşı uzun süredir kullanılmaktadır. Arı poleninde bulunan antioksidanlar, önceki araştırmalarda da anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle arı poleni iltihap ve şişliklere iyi gelir.

Arı poleni de kalp sağlığı için faydalıdır. Kan yağına ve kolesterole karşı etkili olduğu düşünülen polenin bileşenleri vardır. Bu nedenle, arı poleni pıhtı oluşumuna karşı da etkilidir. Sonuç olarak, arı poleni tüketimi inme ve kalp hastalıklarına karşı faydalı olabilir.

7.4. Arı Kansere Karşı Kullanılabilir, Önleyici ve Tedavi Faydaları Görülebilir

2014 yılında yapılan bir çalışma, kansere karşı kullanılabilir bazı arı ürünlerinin çeşitli kanser tümörleri üzerinde etkili olabileceğini göstermiştir. Arı ürünlernin kansere karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri sürekli araştırma konusu olmuştur. Arı poleni de kanser üzerinde olumlu etkiler gösteren arı ürünleri arasında gösterilmektedir. Arı poleni de kanser tümörlerini etkileme yeteneğine sahiptir. Arı poleninin, kanserli tümörleri öldürmesinin yanı sıra kanser oluşumunu engellediği düşünülmektedir.

7.5. Arı Poleni Ömrü Uzatabilir

Bazı araştırmalar, polenin vücudumuzun besin emilimini artırabildiğini ortaya koymuştur. İnsanlar üzerinde çalışma yapılmamış olsa da, demir eksikliği yaşayan bazı hayvanların besinlerine arı poleni eklemenin etkileri gözlemlendi. Besinlerine polen eklenen hayvanlar, araştırmaya göre %60 daha fazla demir emdi. Polen tüketiminin demir emilimini artıran C vitamini ve diğer bileşikler nedeniyle bu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Aynı deneyde, polen tüketen hayvanların kalsiyum ve fosfor emilimi de arttı. Araştırmalara göre polen tüketimi kas büyümesini teşvik edebilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir.

7.6. Karaciğer Sağlığınıza Yardımcı Olabilir

Karaciğer insan bedeninde çok önemli görevleri yerine getiren bir organımızdır. Kanımızda bulunan toksinleri yok etmesi en önemli görevidir. Yapılan araştırmalara göre arı poleni karaciğerin bu hayati görevi üstlenmesini kolaylaştırdı. Karaciğeri ilaçlar ve diğer toksinlerden korumak, arı poleninin karaciğer üzerindeki bir diğer etkisidir. Toksik maddeler ve diğer etkenlerden karaciğeri koruma ve güçlendirme etkisi ortaya konulmuştur.

7.7. Arı Poleninin Faydaları Üzerine Detaylar

Polen Nasıl Tüketilir ve Kullanılır?

Arı poleni doğrudan tüketilebilir veya çeşitli gıdalarla karıştırılabilir. Genel olarak başka yiyeceklerle karıştırılarak tüketilmesinde bir sorun yoktur. Bal veya yoğurtla karıştırarak, salatalara ekleyerek ya da farklı içeceklere ekleyerek tüketmek daha kolay hale gelir ve sindirim sisteminizi daha hızlı çalıştırır. Arı sütünün ve balın, propolis ve diğer arı ürünleriyle karıştırılması polen tüketmenin bir diğer yoludur. Arı polenini süt, yoğurt,bal ile birlikte tüketmek polenin dış çekirdeğinun yumuşamasına ve daha kolay sindirilebilir hale gelmesine sebep olmaktadır.

8. Polen Kullanımı Nedir? Nasıl Tüketilir, Kulanılır, Yenilir?

Poleni keyifle tüketmek için balla karıştırarak ekmek yapabilirsiniz. Bu nedenle, özellikle çocuklarınız poleni daha rahat ve keyifle yiyebilir. Ballı süt ile polen tüketmek de eğlenceli bir şey olabilir. Poleni sütlaç ve smoothie gibi tatlılara eklemek de kolay ve lezzetlidir. Poleni salatalarınız içine ekleyerek değerli bir vitamin ve mineral kaynağı olarak sunabilirsiniz. Renkli ve granül yapısı ile tatlılarınız için mükemmel süsler oluşturabilirsiniz.

8.1. Arı Poleni Kimler Kullanamaz?

Özellikle arı polenine karşı hassasiyeti olan kişiler, 1 yaşa kadar bebekler, hamilelik ve emzirme döneminde olanlar ile kronik rahatsızlığı olan kişilerin arı poleni uzamana danışarak kullanması önerilir önerilir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında arı poleni doğal destekleyici bir takviye olarakta önerilmektedir. Arı poleni tüketmeye başladıktan sonra nefes daralması veya anafilaksinin diğer belirtileri ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurmalısınız. Alerjik reaksiyon belirtileri arasında yüz şişmesi ve deri döküntüsü de vardır.

8.2. Günlük Polen Miktarı Nedir? Bir Günde Ne Kadar Polen Tüketilebilir?

Çocuklar için 1-2 tatlı kaşığı, yetişkinler için 2-4 tatlı kaşığı arı poleni tüketilebilir. Arı poleni, diğer arı ürünleri gibi alerjik bireyler için zararlı olabilir. Sonuç olarak, arı poleni kullanmaya karar verirseniz, kronik rahatsızlıklarınız varsa uzmana danışmaya  başlayarak başlamalısınız. Arı poleni arı ürünlerine karşı alerjisi olan kişilerde güçlü alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

8.3. Polen Her Gün Yenir mi?

Polenin her gün tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle bazı rahatsızlırın giderilmesinde yardımcı olması amacıyla kullanımı söz konusu ile 45 günden az olmamak üzere 4 ay düzenli kullanım tavsiye edilir. Olumli etkilerin görülmesi durumunda 3 ay kullan 1 ay bekle şeklinde arı poleni düzenli bir biçimde kullanılabilir. Özellikle yorgunluk, stres, sonbahar döneminde arı poleninin destekleyici bir gıda olarak kullanılması faydalarını etkin bir biçimde ortaya koyar.

8.4. Arı Poleni Aç mı Tok mu Kullanılır, Tüketilir, Yenilir?

Arı poleninin en iyi şekilde vücudunuzda sindirilmesi için tavsiye edilen kullanım şekli aç karına ve günün ilk öğünü olarak alınmasıdır. Kullanılan tozlar günlük spor aktiviteleri öncesinde alınabilir. İki parçaya bölünebilir

9. Polen Buzdolabında Bozulur mu? Nasıl Saklanır, Korunur?

Taze arı poleni buzdolabı ortamında sağlıklı şekilde üzerindeki tüketim tarihleri arasında korunarak saklanabilir. Kuru arı polenini ağzı açık bir biçimde buzdolabında saklamak nemlenmesine sebep olabilir. Taze arı polenini buzdolabı ortamında saklamanızı ışık ve ısıdan korumanızı tavsiye ederiz.

10. Arı Poleni Yapısı ve İçindekiler?

Arı poleni çok besleyici ve çok çeşitli amaçlarla kullanılabilir. İçerisinde yaklaşık 200 farklı madde bulunur. Amino asitler, trigliseritler, fosfolipidler, vitaminler, makro ve mikro besinler ve flavonoidler bunlardan bazılarıdır. Bununla birlikte, polenlerdeki temel besin bileşenlerinin tipik dağılımı aşağıdaki gibidir:

Ağırlıklı olarak, A, B1, B2, B6, C, D, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, bakır, silikon, selenyum ve çinko bulunur. Yüzde 7-40 protein (esansiyel aminoasitler dahil), yüzde 24-60 karbonhidrat, yüzde 1-18 yağ (esansiyel yağ asitleriyle birlikte), yüzde 0,2-2,5 flavonoidler.

11. Polen Nasıl Toplanır Üretilir?

Arılar için polenler hayati öneme sahiptir çünkü onların beslenmesinde çok sayıda fayda sağlar. Çiçeklerden polen toplayan arılar kovanın dışında polen tutan özel aparatlara ayaklarındaki poleni bırakırlar. Polen toplamak için kovanlara polen tuzağı adı veriler özel aparatlar yerleştirilir.

Arılar bir kovana girdiğinde, bu tuzaklardan geçerken ayaklarındaki polenler tepsilerin içine düşer bu poleni insanlar toplayabilir veya elle hasat edebilirler. Arı poleni arıcılar tarafından her mevsim ve her zaman toplanamaz. Polen eksikliği arılarda ciddi zararlara yol açar. Bu sebeple polenler polenin çok yoğun geldiği bahar aylarında toplanır.

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page