TÜM ÜRÜNLERDE KARGO BEDAVA!

Tüm Ürünlerde KARGO BEDAVA

Bal Üretiyoruz, Anlatıyoruz

Gerçek, Saf Bal Hakkında Merak Edilenler

Beyaz Bal, Krem Bal Nedir? Neden Olur? Farkı, Yararı?

Beyaz Bal, Krem Bal Nedir? Neden Olur? Farkı, Yararı?

Beyaz bal veya krem bal olarak adlandırılan bal direkt kovandan alınan bir arı ürünü değildir. Akışkan olarak kovandan çıkan balın bala zarar vermeyecek bir kristalizasyon işlemi ile renk ve form değiştirmesidir.

Bir balı krem bal formuna çevirmenin iki farklı yöntemi vardır. Krem bal yapma yöntemlerinden birincisi, kristalize olmuş ham bal özel mikserlerle çırpılıp granülleşen parçalar küçültülür. Tabi bu çırpma işlemi balın renginin beyaza doğru dönmesine sebep olur.

Krem bal oluşturmak için yapılan ikinci işlem akışkan kıvamda olan normal balın kristalize beyaz, krem balla mayalanmasıdır. Bu işlem yoğurt yapmak için sütün mayalanmasına benzer. Bildiğiniz gibi maya ne kadar iyi ve mayalanma süresi ne kadar iyi ise yoğurdun kıvamı, pürüzsüzlüğü ve lezzeti aynı şekilde güzel olacaktır. Krem balda aynı şekilde içine katılan balın şeklini ve rengini alacak şekilde pürüzsüz bir kıvama dönüşür rengi beyaz ve krem tonlarına döner. 


Bal kendi kendine donaraktan beyaza yakın krem renk alabilir fakat bu şekilde akışkan olmaz. Krem balın ortaya çıkış amacı zaten doğal kristalizasyonda ortaya çıkan iri taneli kristalize parçalar oluşur. Bu ağızda hissedilir ve genellikle insanlar balı bu şekilde tüketmeyi sevmezler.

Normal balın krem bala veya diğer ismiyle beyaz bala dönüşümü sırasında balın içeriği değişmez kalitesini korur. Bu yapılan işlem bala zarar verecek bir işlem değildir. 

Krem Beyaz Kristalize Ham Balımız yukarıda anlattığımız mayalanma yöntemi ile oluşturulur ve sizlerin sofralarına sunulur. 

Ham süzme polifloralı krem balımız gerçek balı bulmak için başlayan serüvenimizin 6. yılında bal severlerin sofralarına sunduğumuz özel bir lezzet. Konya il sınırları için 1051 m, 1046m, 1765 rakıma sahip 3 farklı alanda bulunan arılıklarımızda üretttiğimiz balların homojen bir karışımıdır. Krem, beyaz ham balımız 3 farklı floradan elde edilen 3 ayrı balımızın harmanlanması ile oluşmuştur.

 

Krem bal, beyaz bal daha iyi, daha kaliteli daha faydalı mıdır?

Hep anlattığımız gibi balın rengi, şekli kokusu balın kalitesine yönelik bir anlam ifade etmez önemli olan balın saf, gerçek, ham bal olmasıdır.  Balın kalitesini içerik ve flora belirler.  Krem balın oluşturulmasının amacı balın doğal bir süreci olan kristalizyonun tüketici tarafından sevilmemesi ve tercih edilmemesidir.

 

Krem beyaz balın lezzeti nasıldır?

Normal bal krem beyaz bala dönüştüğünde renk ve form değişirken lezzet açısından da yemesi keyifli bir ürün haline gelir. Özellikle bala göre ağızda hemen yüksek tatlılık hissedilmez koyu kıvamda olup eriyik olmadığı ağızda bal tadı ve kokusu yoğun tatlılık hafif hissedilir. Balı sevmiyorum, bal bana çık tatlı geliyor, çocuklar balın tadını sevmiyor diyen birçok insanın krem beyaz balı yedikten sonra fikrini değiştirdiğine şahit olmuşumdur. Lezzet olarak benzersiz görünüş olarak ilgi çekici olduğu için krem balı en az bir kere denemenizi mutlaka tavsiye ederim. Nereden alınır, nerede satılır, fiyatı nedir diyenler içinde buraya link bırakıyorum.  Krem Beyaz Kristalize Ham Bal

 

Beyaz, krem bal neden olur? 

Her bal kristalize olduktan ve donduktan sonra beyaz krem bala dönüşebilir. Balın orijinal rengine göre bal krem tonlarında renge bürünür. Beyaz ve krem balı benmari usullü erittiğinizde onun normal bal formuna döndüğünü görürsünüz. Beyaz ve krem balı eşsiz ve zor bulunan ve daha faydalı bir baldır, daha kalitelidir algısı yanlıştır. Sadece balın değişik bir formudur.

beyaz bal 

Beyaz krem bal yararı, farkı nedir?

Beyaz veya diğer adıyla krem balın yararı ve faydası balla birebir aynıdır. Normal baldan üstün veya eksik bir yönü yoktur. Daha faydalı veya daha az yararlı demek yanlıştır. Fakat burada şu husus önemlidir her zaman dediğimiz gibi bu tüm ballarda olduğu gibi krem ve beyaz balda da balın kalitesi önemlidir. Fayda ve yararı balın içeriği belirler. Beyaz balın farklı renginden ve kıvamından ötürü lezzet algısından kaynaklanır. Kristalize bal tüketmeyi sevmeyenler, için alternatif olarak sunulmuş bir arı ürünüdür.

 

Beyaz, krem bal fiyatı?

Bazı ürünlerini maalesef farklı özellikleri ön plana çıkartılarak onların çok daha iyi olduğu algısı ülkemizde çokça yaratılmaktadır. Tatbikî tüketicilerin farklı bir ürüne özel ilgi göstermesinin cazibesiyle beyaz bal, krem normalden çok daha yüksek olabilmektedir. Krem, Beyaz balın fiyatını değerlendirme yaparken onun renginin farklı olmasının onu ekstra kaliteli hale getirdiğini düşünmek yanlıştır.  Krem balın fiyatı içerik kalitesine bağlıdır. Mesela Siristat krem balımız ürettiğimiz ballar içinde en zengin çeşitliliğe sahip balımızdır. Çünkü Yayla, akasya, polifloralı ham ballarımızın harmanlanması ile oluşur.

Hep dediğimiz gibi kerameti balın renginde kovanda aramayın, içinde ne var ona bakın???? 

Benzer Yazılar

Arıcınıza Ulaşın

+90 505 927 000 1

Adresimiz

Fevzi Çakmak Mah. 10501 Sk.
No 4 Karatay / KONYA

Hızlı Menü

Kovandan Sofranıza

Kullanıcı Menüsü

Gerçek Hakiki Ham Çiçek Balı, Kara kovan Petek Bal, Arı Sütü, Arı Poleni Üretici ARICI

Ham, süzme çiçek balı, karakovan petek balı, taze, yaş arı sütü, arı poleni, balmumu ürünlerimizi en saf, katkısız, kalıntısız, şekilde arılığımızdan sofralarınıza sunuyoruz.
Tek bir amaç için çalışıyoruz ve üretiyoruz. Arının mucizesi ile tüm sofralar buluşsun
yiyene ŞİFA olsun.

BİZİ TAKİP EDİN

Merhaba, sorularınız ve siparişleriniz için Whatsapp hattımızla hizmetinizdeyiz. Dilerseniz bize e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz siparis@siristat.com.tr

WhatsApp Soru ve Sipariş Hattı
Close and go back to page